DMT6004SCT
Mfr.Part #
DMT6004SCT
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220-3
Packaging :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A Tc
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.65m Ω @ 100A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
95.4nC @ 10V
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±20V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation-Max :
2.3W Ta 113W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4556pF @ 30V
Continuous Drain Current (ID) :
100A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
DMT6004SCT
Diodes Incorporated DMT6004SCT
N-Channel Tube 3.65m Ω @ 100A, 10V ±20V 4556pF @ 30V 95.4nC @ 10V 60V TO-220-3
DMT6004SCT Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 4556pF @ 30V.This device has a continuous drain current (ID) of [100A], which is its maximum continuous current.In order to operate this transistor, a voltage of 60V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
DMT6004SCT Features
a continuous drain current (ID) of 100A
a 60V drain to source voltage (Vdss)