DMT10H010LK3-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMT10H010LK3-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 68.8A TO252
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
150 mJ
Power Dissipation-Max :
3W Ta
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Form :
Gull wing
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
250A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2592pF @ 50V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
60.7A
Terminal Position :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.8m Ω @ 13A, 10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
68.8A Tc
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53.7nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
0.015Ohm
Transistor Application :
SWITCHING
Case Connection :
DRAIN
Published :
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V