DMT10H009LSS-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMT10H009LSS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 13A/48A 8SO T&R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9m Ω @ 10A, 10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
22 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A Ta 48A Tc
Power Dissipation-Max :
1.8W Ta
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40.2nC @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2309pF @ 50V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
DMT10H009LSS-13
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Diodes Incorporated DMT10H009LSS-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, DMT10H009LSS-13 pinout, DMT10H009LSS-13 datasheet PDF, DMT10H009LSS-13 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Diodes Incorporated DMT10H009LSS-13 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated DMT10H009LSS-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 9m Ω @ 10A, 10V ±20V 2309pF @ 50V 40.2nC @ 10V 100V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
DMT10H009LSS-13 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2309pF @ 50V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
DMT10H009LSS-13 Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)