DMN5040LSS-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DMN5040LSS-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 50V 5.2A 8SO T&R 2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
836pF @ 30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14.5nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5.2A Ta
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
40m Ω @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Dissipation-Max :
1.3W Ta
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
50V
Datasheets
DMN5040LSS-13
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Diodes Incorporated DMN5040LSS-13 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-55°C~150°C TJ, DMN5040LSS-13 pinout, DMN5040LSS-13 datasheet PDF, DMN5040LSS-13 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Diodes Incorporated DMN5040LSS-13 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated DMN5040LSS-13
N-Channel Tape & Reel (TR) 40m Ω @ 4.5A, 10V ±20V 836pF @ 30V 14.5nC @ 10V 50V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
DMN5040LSS-13 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 836pF @ 30V.In order to operate this transistor, a voltage of 50V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
DMN5040LSS-13 Features
a 50V drain to source voltage (Vdss)