DL4005-13-F
Mfr.Part #
DL4005-13-F
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A MELF
Width :
2.64mm
HTS Code :
Length :
5.2mm
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance :
15pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current Rating :
1A
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
600V
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Published :
Forward Current :
1A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Base Part Number :
DL4005
Reverse Voltage (DC) :
600V
Forward Voltage :
1.1V
WRAP AROUND
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Average Rectified Current :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Output Current :
1A
Height :
2.64mm
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 600V
Max Surge Current :
30A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Pins :
Datasheets
DL4005-13-F
Diodes Incorporated DL4005-13-F
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 600V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-213AB, MELF Surface Mount
DL4005-13-F Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.Its current rating is 1A, which is the maximum current that a fuse will carry for an indefinite period without too much deterioration of the fuse element. 30A is the maximum value of surge current that can be used.Depending on the capacitance, the device can deliver a value of 15pF.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
DL4005-13-F Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 5μA
DL4005-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DL4005-13-F applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB