DL4002-13-F
Mfr.Part #
DL4002-13-F
Description
DIODE GEN PURP 100V 1A MELF
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Surge Current :
30A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
DL4002
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Packaging :
Cut Tape (CT)
EAR99
Radiation Hardening :
Average Rectified Current :
1A
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
15pF
Height :
2.64mm
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Length :
5.2mm
Width :
2.64mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Forward Current :
1A
Forward Voltage :
1.1V
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Output Current :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current Rating :
1A
Datasheets
DL4002-13-F
Diodes Incorporated DL4002-13-F
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 100V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-213AB, MELF Surface Mount
DL4002-13-F Overview
A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.This fuse has a current rating of 1A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.30A is the maximum value of surge current.A device that has a capacitance of 15pF can provide a value of 15pF.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
DL4002-13-F Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 5μA
DL4002-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DL4002-13-F applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB