DL4003-TP
Mfr.Part #
DL4003-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-213AB, MELF (Glass)
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A MELF
Manufacturer :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Base Part Number :
DL4003
Configuration :
Published :
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
DO-213AB, MELF (Glass)
Additional Feature :
METALLURGICALLY BONDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
1A
JESD-30 Code :
O-PELF-R2
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
1A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Reach Compliance Code :
not_compliant
Surface Mount :
yes
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Qualification Status :
Not Qualified
Non-rep Pk Forward Current-Max :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
DL4003-TP
Micro Commercial Components (MCC) DL4003-TP
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF (Glass) Surface Mount
DL4003-TP Overview
Output current maximum is 1A.
DL4003-TP Features
1A is the maximum value
DL4003-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
DL4003-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB