DL4001-13-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DL4001-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-213AB, MELF
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Height :
2.64mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
DL4001
Forward Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Weight :
249.986095mg
Max Surge Current :
30A
Average Rectified Current :
1A
Terminal Form :
WRAP AROUND
Reverse Voltage (DC) :
50V
Current Rating :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Termination :
SMD/SMT
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Output Current :
1A
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
END
JESD-609 Code :
e3
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
5.2mm
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Capacitance :
15pF
Diode Element Material :
SILICON
Width :
2.64mm
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-213AB, MELF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
HTS Code :
Forward Voltage :
1.1V
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Peak Reverse Current :
5μA
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Element Configuration :
Single
Pin Count :
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Datasheets
DL4001-13-F
Diodes Incorporated DL4001-13-F
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-213AB, MELF Surface Mount
DL4001-13-F Overview
This device has an average rectified current of 1A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.The fuse's current rating is 1A, which is the maximum current it can carry without deteriorating too much.Surge currents can be used up to 30A.A value of 15pF can be delivered by the device depending on its capacitance.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
DL4001-13-F Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 5μA
DL4001-13-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DL4001-13-F applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB