DL4003-13
Mfr.Part #
DL4003-13
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A MELF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.64mm
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Finish :
TIN LEAD
Voltage - Rated DC :
200V
Forward Current :
1A
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Max Surge Current :
30A
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating :
1A
Length :
5.2mm
Published :
Output Current :
1A
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Termination :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Average Rectified Current :
1A
Base Part Number :
DL4003
Max Operating Temperature :
150°C
Reverse Voltage (DC) :
200V
Number of Terminations :
2
Qualification Status :
Not Qualified
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Width :
2.64mm
Forward Voltage :
1.1V
Number of Pins :
Capacitance @ Vr, F :
15pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Capacitance :
15pF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
DL4003-13
Diodes Incorporated DL4003-13
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 200V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-213AB, MELF Surface Mount
DL4003-13 Overview
Devices like this have an average rectified current of 1A volts.There is no limit to the forward current value.Having a current rating of 1A means it can carry the maximum current an indefinite period without deterioration.Surge current can reach maximum value 30A.This device can deliver 15pF values depending on the capacitance.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 5μA.
DL4003-13 Features
an average rectified current of 1A volts
a current rating of 1A
the peak reverse is 5μA
DL4003-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DL4003-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB