DE70855RN80FPV
Mfr.Part #
DE70855RN80FPV
Package / Case
144-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 144LFQFP
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Frequency :
80MHz
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
512kB
Base Part Number :
DE7085
Core Processor :
SH-2
Series :
SuperH® SH7080
Package / Case :
144-LQFP
ROHS3 Compliant
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI, USART
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RAM Size :
32K x 8
Connectivity :
I²C, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
Number of Pins :
144
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA