DE70835RN80FTV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE70835RN80FTV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
RAM Size :
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Frequency :
80MHz
Radiation Hardening :
No
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Core Processor :
SH-2
Package / Case :
100-TQFP
Number of Timers/Counters :
11
Number of I/O :
65
Factory Lead Time :
24 Weeks
Data Converter :
A/D 8x10b
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I²C, UART/USART
Core Size :
32-Bit
Series :
SuperH® SH7080
Base Part Number :
DE7083
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
32b
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA