DE70845RN80FPV
Mfr.Part #
DE70845RN80FPV
Package / Case
112-LQFP
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112LQFP
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Program Memory Size :
512KB 512K x 8
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
112
Data Bus Width :
32b
Memory Size :
512kB
Package / Case :
112-LQFP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
DE7084
RAM Size :
32K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Mount :
Surface Mount
Core Processor :
SH-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Core Size :
32-Bit
Packaging :
Tray
Connectivity :
I²C, UART/USART
Interface :
EBI/EMI, I2C, SCI, USART
Series :
SuperH® SH7080
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
Number of I/O :
76
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
11
Frequency :
80MHz