DE6B3KJ681KB3B
Mfr.Part #
DE6B3KJ681KB3B
Description
CAP CER 680PF 300VAC RADIAL
KJ
Feature :
High Voltage
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Ceramic
Voltage - Rated :
300VAC
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
680pF
Width :
7mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±10%
Length :
9mm
AEC-Q200, X1, Y2
Mount :
Datasheets
DE6B3KJ681KB3B
Murata Electronics DE6B3KJ681KB3B
KJ 680pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6B3KJ681KB3B Overview
A 0.354Dia 9.00mm size/dimension program is available for this device.Moreover, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 300.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is B.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE6B3KJ681KB3B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm