DE6B3KJ151KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE6B3KJ151KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 300VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
150pF
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
7.5mm
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
Terminal Shape :
Wire
Reference Standard :
IEC60384-14
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
B
Voltage - Rated AC :
300V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Formed Leads
Multilayer :
No
Lead Style :
Formed Leads
Feature :
High Voltage
Package / Case :
Radial, Disc
Size Code :
Voltage - Rated :
300VAC
Length :
8mm
Tolerance :
±10%
Series :
KJ
Temperature Characteristics Code :
B
Width :
7mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Composition :
Ceramic
Lead Pitch :
7.493mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Applications :
Safety, Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Datasheets
DE6B3KJ151KB3B
Murata Electronics DE6B3KJ151KB3B
KJ 150pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6B3KJ151KB3B Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.315Dia 8.00mm.Additionally, this ceramic capacitor is characterized by a RATED AC VOLTAGE (V): 300.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is B.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
DE6B3KJ151KB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm