DE6B3KJ151KN3AE01J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE6B3KJ151KN3AE01J
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 300V RADIAL
Stock
393
In Stock :
393
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
DE6
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Category :
Safety Capacitors
Package :
Tape and Box (TB)
Product Type :
Safety Capacitors
Number of Pins :
2 Pin
Diameter :
8 mm
RoHS :
Details
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Termination Style :
Radial
Lead Diameter :
0.6 mm
Qualification :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Murata
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Thickness (Max) :
Length :
5 mm
Capacitance :
150 pF
Brand :
Packaging :
Cut Tape
Dielectric :
B
Product Status :
Active
Applications :
Safety, Automotive
Failure Rate :
Lead Style :
Straight
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Width :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Height :
Product :
Safety Radial Leaded Ceramic Disc Capacitors
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
300V
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
B
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DE6B3KJ151KN3AE01J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 125°C, Number of Pins:2 Pin, Package / Case:Radial, Disc, Mounting Type:Through Hole, DE6B3KJ151KN3AE01J pinout, DE6B3KJ151KN3AE01J datasheet PDF, DE6B3KJ151KN3AE01J amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DE6B3KJ151KN3AE01J ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DE6B3KJ151KN3AE01J
DE6 150 pF 300V Ceramic Capacitor ±10% B 0.315" Dia (8.00mm) -40°C ~ 125°C Through Hole Radial, Disc