DE6B3KJ221KB3B
Mfr.Part #
DE6B3KJ221KB3B
Description
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL
Packaging :
Bulk
Mount :
Lead Pitch :
7.493mm
B
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Capacitance :
220pF
Width :
7mm
Lead Style :
Formed Leads
Feature :
High Voltage
Length :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
EAR99
Voltage - Rated :
300VAC
Terminal Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
DE6B3KJ221KB3B
Murata Electronics DE6B3KJ221KB3B
KJ 220pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6B3KJ221KB3B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Moreover, there is a RATED AC VOLTAGE (V): 300 on this ceramic capacitor.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
DE6B3KJ221KB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm