DE6B3KJ471KB3B
Mfr.Part #
DE6B3KJ471KB3B
Description
CAP CER 470PF 300VAC RADIAL
Formed Leads
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
470pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
B
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
7mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size Code :
Voltage - Rated AC :
300V
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Packaging :
Bulk
Radial
Voltage - Rated :
300VAC
Mount :
Through Hole
Datasheets
DE6B3KJ471KB3B
Murata Electronics DE6B3KJ471KB3B
KJ 470pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6B3KJ471KB3B Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.This ceramic capacitor also features a RATED AC VOLTAGE (V): 300.Its coefficient is B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
DE6B3KJ471KB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm