DE6B3KJ331KB3B
Mfr.Part #
DE6B3KJ331KB3B
Description
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 4 months ago)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated AC :
300V
Length :
8mm
Capacitance :
330pF
2
Mount :
Lead Pitch :
7.493mm
Width :
7mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
300VAC
Size Code :
Terminal Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Bulk
Feature :
High Voltage
Datasheets
DE6B3KJ331KB3B
Murata Electronics DE6B3KJ331KB3B
KJ 330pF 300VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DE6B3KJ331KB3B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.315Dia 8.00mm.Moreover, there is a RATED AC VOLTAGE (V): 300 on this ceramic capacitor.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
DE6B3KJ331KB3B Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm