DE6B3KJ221KN3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE6B3KJ221KN3A
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Composition :
Ceramic
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Capacitance :
220pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±10%
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300
Voltage - Rated DC :
300V
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Reference Standard :
IEC60384-14
Lead Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
Safety, Automotive
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
B
Series :
KJ
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
No
Voltage - Rated AC :
300V
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
8mm
Width :
7mm
Termination :
Radial
Ratings :
AEC-Q200, X1, Y2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
B
Datasheets
DE6B3KJ221KN3A
Murata Electronics DE6B3KJ221KN3A
KJ Radial Disc Ceramic Capacitor 0.315Dia 8.00mm B ±10% 220pF