CW252016-82NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW252016-82NG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82NH 600MA 220MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Depth :
2.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Special Feature :
Q MEASURED AT 350 MHZ
Frequency - Self Resonant :
1GHz
Shielding :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Height :
1.6mm
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
600mA
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
60
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Series :
CW252016
Inductance :
82nH
Material - Core :
Ceramic
Published :
Q @ Freq :
60 @ 350MHz
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Construction :
Chip
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
600mA
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CW252016-82NG
Bourns, Inc. CW252016-82NG
CW252016-82NG datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD