CW252016-18NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW252016-18NJ
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 600MA 110MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Base Part Number :
CW252016
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Current Rating (Amps) :
600mA
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
600mA
Published :
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.2mm
Type :
Wirewound
Length :
2.1mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
18nH
Frequency - Self Resonant :
2.5GHz
Width :
1.5mm
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Series :
CW252016
Q @ Freq :
50 @ 350MHz
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
600mA
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
100MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
1.5748mm
Datasheets
CW252016-18NJ
Bourns, Inc. CW252016-18NJ
CW252016-18NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD