CW252016-1R0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW252016-1R0G
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 330MA 1.75 OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
330mA
Test Frequency :
25MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Chip
Height :
1.5748mm
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
330mA
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.2mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±2%
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
290MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 50 MHZ
Published :
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Q @ Freq :
25 @ 50MHz
HTS Code :
Series :
CW252016
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Type :
Wirewound
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
1.75Ohm Max
Inductance :
1μH
Datasheets
CW252016-1R0G
Bourns, Inc. CW252016-1R0G
CW252016-1R0G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD