CW252016-10NG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW252016-10NG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.2mm
Frequency - Self Resonant :
4.1GHz
Base Part Number :
CW252016
Published :
Height :
1.5748mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Current Rating (Amps) :
600mA
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Q Factor :
50
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Width :
2.0066mm
Mount :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Composition :
Ceramic
Length :
2.4892mm
Series :
CW252016
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Max DC Current :
600mA
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Type :
Wirewound
Inductance :
10nH
Current Rating :
600mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
CW252016-10NG
Bourns, Inc. CW252016-10NG
CW252016-10NG datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD