CW252016-10NK
Mfr.Part #
CW252016-10NK
Description
FIXED IND 10NH 600MA 80 MOHM SMD
Frequency - Self Resonant :
4.1GHz
Material - Core :
Ceramic
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Height :
1.6mm
Q Factor :
50
Current Rating :
600mA
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%
Inductance :
10nH
Shielding :
No
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.2mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
50 @ 500MHz
Series :
CW252016
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e4
Max DC Current :
600mA
Test Frequency :
100MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
18 Weeks
Inductance Tolerance :
10%
Datasheets
CW252016-10NK
Bourns, Inc. CW252016-10NK
CW252016-10NK datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD