CPW072R500JE14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPW072R500JE14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.5 OHM 7W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Published :
Packaging :
Bulk
Resistance :
2.5Ohm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.391Lx0.375W 35.32mmx9.52mm
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
7W
Height :
8.73mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating :
7W
Series :
CPW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Surface Mount :
No
Datasheets
CPW072R500JE14
Vishay / Dale CPW072R500JE14
FIXED RESISTOR, 2.5Ohm, Wirewound,