CPW0220R00FB14
Mfr.Part #
CPW0220R00FB14
Description
RES 20 OHM 2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Power Rating :
2W
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
All-Welded
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
0.813 mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
6.35mm
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
20Ohm
Datasheets
CPW0220R00FB14
Vishay / Dale CPW0220R00FB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,