CPW05R1000JB14
Mfr.Part #
CPW05R1000JB14
Description
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
100MOhm
Height :
8.73mm
Max Power Dissipation :
5W
Size Code :
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
All-Welded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
0.813 mm
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Datasheets
CPW05R1000JB14
Vishay / Dale CPW05R1000JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 100mOhm, Wirewound,