CPW055R100JE14
Mfr.Part #
CPW055R100JE14
Description
RES 5.1 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Construction :
All-Welded
Size Code :
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.1Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.813 mm
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
5W