CPW0527R00JB143
Mfr.Part #
CPW0527R00JB143
Description
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mount :
Through Hole
Power Rating :
5W
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Supplier Device Package :
Axial
Length :
22.225mm
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
5W
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Operating Temperature :
275°C
Height :
10.32mm
Packaging :
Bulk
Width :
9.525mm
Resistance :
27Ohms
Datasheets
CPW0527R00JB143
Vishay / Dale CPW0527R00JB143
Through Hole 27Ohms, 5W, Wirewound,