CPW0512R00GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CPW0512R00GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12 OHM 5W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
5W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
0.813 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
CPW
Package / Case :
Axial
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Composition :
Wirewound
Construction :
Welded
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
12Ohm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
8.73mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
5W
Datasheets
CPW0512R00GB14
Vishay / Dale CPW0512R00GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 12Ohm, Wirewound,