CPW025R600HB14
Mfr.Part #
CPW025R600HB14
Description
RES 5.6 OHM 2W 3% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
2W
Lead Diameter :
0.813 mm
Tolerance :
±3%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Height :
6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Construction :
All-Welded
Resistance :
5.6Ohm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Rated Power Dissipation (P) :
2W
2
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C