CPW023R000FB14
Mfr.Part #
CPW023R000FB14
Description
RES 3 OHM 2W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
2W
Mount :
Through Hole
Axial
Power Rating :
2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height :
6.35mm
Published :
Resistance :
3Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
CPW023R000FB14
Vishay / Dale CPW023R000FB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 3Ohm, Wirewound,