CM35MXA-24S
Mfr.Part #
CM35MXA-24S
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Description
IGBT MOD 1200V 35A 355W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.2kV
Max Collector Current :
35A
Number of Terminations :
35
Package / Case :
Module
Analog IC - Other Type :
AC MOTOR CONTROLLER
Published :
Max Power Dissipation :
355W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor :
yes
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mount :
Through Hole
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.5nF @ 10V
JESD-30 Code :
R-XXMA-X35
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.25V @ 15V, 35A
Input Capacitance :
3.5nF
Number of Pins :
34
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.25V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Pin Count :
35
Mounting Type :
Through Hole
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Power - Max :
355W