CM100TX-24T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM100TX-24T
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 100A 565W
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
100A
Series :
T
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 100A
Power - Max :
565W
NTC Thermistor :
yes
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
20.5nF @ 10V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Configuration :
Three Phase Inverter
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V