CENB1030A1803N01
Mfr.Part #
CENB1030A1803N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Product Category :
Polarity :
Positive
Power (Watts) :
30W
Voltage - Output :
18V
Length :
95.504mm
Series :
CENB1030 (30W)
Voltage - Input :
100V~240VAC
Input Connector :
IEC 320-C8
Width :
54.102mm
Max Operating Temperature :
40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Weight :
0.441lb 200.03g
Polarization :
Positive Center
Current - Output (Max) :
1.67A
Max Output Current :
1.67A
Approval Agency :
CE, cULus
Voltage - Output 1 :
18V
Size / Dimension :
3.76Lx2.13W x 1.22 H 95.5mmx54.0mmx31.0mm
Current - Output 1 :
1.67A
Form :
Desktop (Class II)
No Load Power Consumption :
300mW Max
Connector Type :
PLUG
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
30W
Min Operating Temperature :
0°C
Operating Temperature :
0°C~40°C
Height :
30.988mm