BD18HA3MEFJ-LBH2
Mfr.Part #
BD18HA3MEFJ-LBH2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8HTSOP
Stock
244
In Stock :
244
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current - Output :
300mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 300mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Type :
FIXED
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
8V
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Current - Supply (Max) :
1.2mA
Control Features :
Enable
Number of Regulators :
1
Datasheets
BD18HA3MEFJ-LBH2
Introducing Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BD18HA3MEFJ-LBH2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, BD18HA3MEFJ-LBH2 pinout, BD18HA3MEFJ-LBH2 datasheet PDF, BD18HA3MEFJ-LBH2 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BD18HA3MEFJ-LBH2 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ROHM Semiconductor BD18HA3MEFJ-LBH2
[Voltage Regulators - Linear ROHM Semiconductor BD18HA3MEFJ-LBH2] Overview
Introducing the BD18HA3MEFJ-LBH2, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by ROHM Semiconductor to meet the demanding requirements of modern electronic systems. This 1.8V, 300mA regulator, housed in an 8HTSOP package, offers unparalleled performance and reliability, making it the go-to choice for engineers and designers striving for excellence.
BD18HA3MEFJ-LBH2 Features
  • Stable and accurate 1.8V output
  • High output current capability of 300mA