B43890A5226M000
Mfr.Part #
B43890A5226M000
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.312mA
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
ESR :
12100 mΩ
Diameter :
16mm
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
615mA @ 100kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.24
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
B43890
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Length :
20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43890A5226M000
EPCOS (TDK) B43890A5226M000
B43890 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can