B43888A5476M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43888A5476M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
870mA
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
7.5mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
0.65mA
Min Operating Temperature :
-25°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated DC :
450V
Reference Standard :
IEC60384-4
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.24
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.5Ohm
Diameter :
18mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Capacitance :
47μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Life (Hours) :
8000 hours
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B43888A5476M000
EPCOS (TDK) B43888A5476M000
47μF Capacitor 20% Bulk 870mA 7.5mm Radial