B41789K5188Q001
Mfr.Part #
B41789K5188Q001
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1800UF 25V RADIAL
Tolerance :
-10% +30%
Impedance :
28mOhms
Series :
B41789
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
5.9A @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive
Height Seated (Max) :
1.614 41.00mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
5.9A
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
32 Weeks
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Spacing :
0.650 16.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Soldering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Max Operating Temperature :
125°C
Life (Hours) :
10000 hours
Capacitance :
1800µF
Lead Pitch :
16.51mm
Length :
39mm
Datasheets
B41789K5188Q001
B41789 1800μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 5.9A 0.630Dia 16.00mm -55°C~125°C Polar 16.51mm Radial, Can