B41252C9158M
Mfr.Part #
B41252C9158M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
30mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial
Series :
B41252
Tolerance :
20%
Polarity :
Polar
Capacitance :
1.5mF
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
100V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
32.004mm
Tan Delta :
0.15
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
3mA
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
2.23A
Terminal Pitch :
10mm
Datasheets
B41252C9158M
EPCOS (TDK) B41252C9158M
B41252 1.5mF Capacitor 20% 2.23A 10.0076mm Radial