B41231A3229M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B41231A3229M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
4.4mA
Termination :
Snap in
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
22mm
Length :
40mm
Package / Case :
Aluminum
Lead Diameter :
800 µm
Tan Delta :
0.5
Ripple Current :
4.79A
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
22mF
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
10V
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B41231A3229M000
EPCOS (TDK) B41231A3229M000
22mF Capacitor 20% Bulk 4.79A 10mm Aluminum