B41252C7688M
Mfr.Part #
B41252C7688M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
10mm
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
6.8mF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
32.004mm
Package / Case :
Radial
Tan Delta :
0.2
Ripple Current :
2.79A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
B41252
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarity :
Polar
Leakage Current :
4.76mA
Voltage - Rated :
35V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B41252C7688M
EPCOS (TDK) B41252C7688M
B41252 6.8mF Capacitor 20% 2.79A 10.0076mm Radial