B41252C7568M067
Mfr.Part #
B41252C7568M067
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
B41252
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
2.43A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
36 Weeks
Capacitance :
5600µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B41252C7568M067
B41252 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In