B41252A8568M000
Mfr.Part #
B41252A8568M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Stock
322
In Stock :
322
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
5.6mF
Lead Diameter :
800 µm
Number of Pins :
2
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Dissipation Factor :
0.15 %
Packaging :
Bulk
Diameter :
30mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Ripple Current :
3.51A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
45mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Leakage Current :
7.056mA
Package / Case :
Aluminum
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B41252A8568M000
EPCOS (TDK) B41252A8568M000
5.6mF Capacitor 20% Bulk 3.51A 10mm Aluminum