B41252A7159M000
Mfr.Part #
B41252A7159M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Stock
306
In Stock :
306
Snap in
Test Frequency :
120Hz
Contact Plating :
Tin
2000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
10.5mA
Package / Case :
Aluminum
Height :
45mm
Capacitance :
15mF
Ripple Current :
4.19A
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
Tolerance :
20%
Dissipation Factor :
0.2 %
Max Operating Temperature :
105°C
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Diameter :
30mm
Length :
45mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
B41252A7159M000
EPCOS (TDK) B41252A7159M000
15mF Capacitor 20% Bulk 4.19A 10mm Aluminum