B41252A6278M
Mfr.Part #
B41252A6278M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V SNAP
Diameter :
22mm
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.2
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2.7mF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Ripple Current :
1.94A
Voltage - Rated :
50V
Series :
B41252
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
32.004mm
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Polar
Leakage Current :
2.7mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Height :
30mm
Termination :
Snap in
Datasheets
B41252A6278M
EPCOS (TDK) B41252A6278M
B41252 2.7mF Capacitor 20% Bulk 1.94A 10mm Radial