B41252A4279M
Mfr.Part #
B41252A4279M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.35
Tolerance :
20%
Leakage Current :
8.64mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
4.42A
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
B41252
Terminal Pitch :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
105°C
Pbfree Code :
yes
Height :
50mm
Capacitance :
27mF
Diameter :
25.4mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
B41252A4279M
EPCOS (TDK) B41252A4279M
B41252 27mF Capacitor 20% 4.42A 10.0076mm Radial