B41231D8478M000
Mfr.Part #
B41231D8478M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
4.7mF
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Aluminum
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
30mm
Ripple Current :
4.19A
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
85°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
5.922mA
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
800 µm
Tan Delta :
0.25
Tolerance :
20%
Diameter :
35mm
Datasheets
B41231D8478M000
EPCOS (TDK) B41231D8478M000
4.7mF Capacitor 20% Bulk 4.19A 10mm Aluminum