B41231C6688M000
Mfr.Part #
B41231C6688M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Stock
2
In Stock :
2
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Aluminum
Leakage Current :
6.8mA
Tolerance :
20%
Diameter :
35mm
Number of Terminations :
Contact Plating :
Tin
Dissipation Factor :
0.3 %
Length :
30mm
Height :
35mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
6.8mF
Ripple Current :
4.92A
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
POLARIZED
Termination :
Snap in
Test Frequency :
120Hz
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Tan Delta :
0.3
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B41231C6688M000
EPCOS (TDK) B41231C6688M000
6.8mF Capacitor 20% Bulk 4.92A 10mm Aluminum