B41231B478M
Mfr.Part #
B41231B478M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
80V
Termination :
Snap in
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial
Diameter :
30mm
Capacitance :
4.7mF
Ripple Current :
5.39A
Height :
40mm
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B41231B478M
EPCOS (TDK) B41231B478M
4.7mF Capacitor 20% 5.39A 10.0076mm Radial